Miejski Ośrodek Kultury  
 
AKTUALNOŚCI
WAKACJE 2015
XX DNI PIŁAWY GÓRNEJ
8 marca
Wielkanocny Konkurs Palm i Pisanek
Kiermasz Wielkanocny
"Pokaż Talent" - 2015 r.
XXI WOJEWÓDZKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE KLUBÓW SENIORA
ZAPISY DO SEKCJI 2014
FITNEEES !!!
VII PIKNIK RODZINNY
XIX Dni Piławy Górnej
IBUK libra
Monika Sawicka
XX Dni Piławy Górnej - relacja
PRACOWNIE/SEKCJE
ZAPISY DO SEKCJI
Siwy Włos
Orkiestra i Kapela
Górzanie
Słoneczny Teatr Zabawy
Sekcja taneczna
Sekcja muzyczna
Sekcja plastyczna
FITNEEES !!!
Zajęcia fitness 50+
POLECAMY
Jesteśmy na Facebooku
www.mbp.bielawa.pl
www.pilawagorna.pl
REMONTY
więcej ...
Wymiana siedzeń i podłogi
KONTAKT
kontakt
18_dni_pilawy_sobota_07.jpg
Archiwum
Statystyka
odwiedzających: 1067954
Aktualnie jest 10 gości online
BIP
Informacje
 
     
 
Krzysztof Zengiel prezentuje zbiory
Nowa kolekcja czeka Krzysztof Zengiel udostępnił prywatne zbiory minerałów w Miejskim Ośrodku Kultury. Otwarcie wystawy 13 maja to już trzecie spotkanie promujące geologiczne bogactwo Piławy Górnej.
„Minerały z Polski i świata” zbiera od wielu lat pracownik szkoły podstawowej w Piławie Górnej. Krzysztof Zengiel wystawił okazy w naturalnej, bardzo ciekawej formie, a także po obróbce, jaka zmienia cenne kamienie w kształty znane ze sklepów jubilerskich czy pamiątkarskich.

Dużą niespodzianką na otwarciu wystawy był też wykład o mineralogii połączony z prezentacją multimedialną. Tym razem goście mogli czynnie uczestniczyć w prelekcji. Zachęcał ich Andrzej Kręcichwost z Dolnośląskich Surowców Skalnych, który najodważniejszym uczestnikom wręczał eksponaty z własnej kolekcji. Działacz Lokalnej Organizacji Turystycznej Geopark Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie na przykładach z Internetu ukazał, jak zbieranie minerałów może zmienić się w przygodę życia. Okazji nie brakuje, bo gmina, tak jak okolica, obfituje w stanowiska penetrowane przez kolekcjonerów z całej Polski, o czym widzowie mogli się dowiedzieć choćby z mapy.

O innym, bardzo unikalnym znalezisku, traktowała krótka prezentacja poświęcona meteorytowi z Piławy Górnej. „Kamień z nieba” spadł w miejscu pomiędzy dzisiejszym dworcem kolejowym a Kośminem 17 maja 1879 roku o godzinie 16:00. W najbliższą niedzielę będzie 136. rocznica tego wydarzenia. Fragmenty słynnego chondrytu można obejrzeć w Muzeum Mineralogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zachowane opisy wskazują, że mógł wówczas spaść jeszcze jeden okaz, ale poszukiwania nie przyniosły wtedy rezultatów.

Z kolei Burmistrz Piławy Górnej Zuzanna Bielawska przypomniała początki samorządowej przygody z mineralogią. Miasto, przy udziale wrocławskiej uczelni, zorganizowało pierwszą wystawę rok temu, 25 maja 2014 roku. Kolekcja, którą zaprezentował Krzysztof Zengiel, jest trzecią, jaką można było zobaczyć od tamtej pory. W krótkim czasie grant „Pegmatyt berylowo-niobowo-tantalowy z Kopalni DSS w Piławie Górnej jako obiekt o unikalnym w skali kraju znaczeniu naukowym i muzealnym” pomógł polskim naukowcom odkryć i opisać zupełnie nowe minerały. Jeden o nazwie PIŁAWIT jest już zaakceptowany przez Międzynarodową Asocjację Mineralogiczną i zdążył już nawet rozsławić miasto w świecie. Tymczasem Gmina Piława Górna zgłosiła akces do Geoparku.
Piławska przygoda z mineralogią trwa, każdy może się przyłączyć. Wystawa „Minerały z Polski i świata” jest dostępna w holu Miejskiego Ośrodka Kultury do końca maja. Krzysztof Zengiel zaprasza.
 
TYDZIEŃ Z INTERNETEM
2014
2013
2012
2011
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Święto Pluszowego Misia 2012
Światowy Dzień Pluszowego Misia 2011
Święto Pluszowego Misia 2010
SPOTKANIA AUTORSKIE
Janina Weretka-Piechowiak
Krzysztof Koziołek
Marek Krajewski
Zbigniew Masternak
dr Rafał Brzeziński
ZADUSZKI W MBP
2013
2012
2011
2010
PROGRAMY I GRANTY
MKiDN 2013
Aktywna Biblioteka
Bank Ambitnej Młodzieży
CEO - Ślady przeszłości
Funenglish
Program Aleph
Akademia Orange dla bibliotek
INFORMACJE
Dyskusyjny Klub Książki
Internetowy Klub Seniora
Prezent dla MBP
KIERMASZ KSIĄŻEK
Remonty MBP
Informacje
MBP - historia
Regulamin
Katalog on-line
 

Miejski Ośrodek Kultury - Piława Górna
webmaster 2008-2011   bofot.pl